HP 89441A / Agilent 89441A Vector Signal Analyzer (IF) DC-2.65GHz with RF Section-89431A, 89441A/89431A/AYA/AYH/AYJ/UFG
Double click on above image to view full picture
More Views
HP 89441A / Agilent 89441A Vector Signal Analyzer (IF) DC-2.65GHz with RF Section-89431A, 89441A/89431A/AYA/AYH/AYJ/UFG - Equivalent to 89410A
Part Number: sku3133
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Description
Vector RF mode offers exceptional speed and additional signal processing for enhanced time-domain characterization and demodulation. Vector spans as wide as 7 MHz can be selected anywhere in the 2.65 GHz frequency range. A vector baseband mode is also available to provide all of the features and functionality of the Agilent 89410A. In vector RF mode, both phase and amplitude characteristics are captured in the time-series data. This information can be processed for narrow resolution spectrum analysis, AM/FM/PM demodulation, time selective analysis, vector modulation analysis (optional), and many other types of measurements.
    FEATURES:
  • DC to 2.65 GHz frequency range
  • Scalar and vector analysis modes
  • Full frequency coverage in spans to 2648 MHz
  • Vector RF mode captures phase and amplitude characteristics in time-series data
    Our unit is in Excellent condition and comes with:
  • 89441A Analyzer
  • 89431A RF Section