SMC CDG1BN50-700 H7PW Air Cylinder, Standard Type Double Acting, Single Rod
Double click on above image to view full picture
More Views
Part Number: sku5408
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Category: ACTUATORS & CYLINDERS - HYDRAULIC, PNEUMATIC, ELECTRIC
Product Description
    Built in magnet
    Basic Mtg. style
    Non-lube/Rubber bumper
    Bore Size 50mm
    Cylinder Stroke 700mm
    Shaft Size 20mm
    2 x D-H7PW 24 Vdc Auto Switch
    Max. PSI 165
    Cylinder length (not Including shaft) 32"
Used 1 in stock"