PTS 160 / 160B701AGF Frequency Synthesizer, 0.1 - 160 MHz
Double click on above image to view full picture
More Views
  • PTS 160 / 160B701AGF Frequency Synthesizer, 0.1 - 160 MHz 1
  • PTS 160 / 160B701AGF Frequency Synthesizer, 0.1 - 160 MHz 2
  • PTS 160 / 160B701AGF Frequency Synthesizer, 0.1 - 160 MHz 3
  • PTS 160 / 160B701AGF Frequency Synthesizer, 0.1 - 160 MHz 4
Part Number: sku11111
Contact for price
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Category: SIGNAL
Product Description
  •     0.1 MHz to 160 MHz
  •     +3 to +13 dBm output
  •     very low phase noise
  •     fast switching, 5-20 µs
  •     fully programmable, BCD or GPIB
  •     modular flexibility, remote-only versions
  •     low power consumption, high reliability
  •     7 decades of DDS resolution available (with phase-continuous switching)
160B701AGF
160 = 0.1-160MHz
B = Front Output, Bench Cabinet
7 = 0.1 Resolution
O = OCXO (3 x 10-9/day) (±1 x 10-8/0-50°C) 1 x 10-6/year)
1 = 120 VAC, 50-400 Hz