PTS 120 / 120S701G Frequency Synthesizer, 90-120MHz
Double click on above image to view full picture
More Views
Part Number: sku10016
Contact for price
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Category: SIGNAL
Product Description
  • 90 MHz to 120 MHz
  • +3 to +10 dBm output
  • very low phase noise
  • fast switching, 5-20 s
  • fully programmable, BCD or GPIB
  • modular flexibility, remote-only versions
  • low power consumption, high reliability
  • 7 decades of DDS resolution available (with phase-continuous switching)
120S701G
120 = 90 - 120 MHz
S = Rear Output, Rack Cabinet
7 = 0.1 Resolution
O = OCXO (3 x 10-9/day) (±1 x 10-8/0-50°C) 1 x 10-6/year)
1 = 120 VAC, 50-400 Hz