Ohmite L100J10R
Double click on above image to view full picture
More Views
  • Ohmite L100J10R
  • Ohmite L100J10R
Ohmite Resistor Wirewound, L100J10R , 10 OHM, 100W, BNIB / NOS
Part Number: sku10542
Contact for price
Availability: Out of stock.
Ask a Question
Product Description
 FEATURES:
  • Terminals suitable for soldering or bolt connection
  • High Wattage Applications
  • Rugged lead free vitreous enamal coating
  • Flame resistance coating
  • All welded construction
Core: Tubular ceramic.
Terminals: Solder coated radial lug. RoHS solder composition is 96% Sn, 3.5%Ag,0.5% Cu
Derating: Linearly from 100% @ +25°C to 0% @ +350°C.
Tolerance: ±5% 1Ω and over (J); ±10% under 1Ω (K)
Power rating: Based on 25°C free air rating.
Overload:  10 times rated wattage for 5 seconds.
Temperature coefficient: 1 to 20Ω: ±400 ppm/°C; Above 20Ω: ±260 ppm/°C
Dielectric Withstanding Voltage: 1000 VAC: 12 to 100 watt rating. 3000 VAC: 175 to 225 watt rating (Measured from terminal to mounting bracket )