Wieland SNO2003230
Double click on above image to view full picture
More Views
  • Wieland SNO2003230
  • Wieland SNO2003230
  • Wieland SNO2003230
  • Wieland SNO2003230
Wieland SNO2003230 Safety Switching Relay 230V AC BNIB / NOS
Part Number: sku11161
Contact for price
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Description
POWER SUPPLY DATA
Rated Consumption at 50Hz and Un ( AC): 2,9VA
Rated Consumption at 50Hz and Un ( AC): 2,7W
Rated Frequency : 50 to 60Hz
Operating Voltage Range: 0,8 to 1,1 x Un
CONTROL CIRCUIT (only for supplying the control inputs )
Line Resistance ( Control Inputs ): <70 Ohms
Rated Output Voltage: 24 V DC
No-Load Voltage ( AC - Unit ): <40 V DC
Rated Current: 60 mA
Rated Short-Circuit Current Ik max: 1000 mA
OUTPUT CIRCUIT
Contact Equipment: 2 N.O. Safety Contact
Contact Type: Forced Contact
Contact Material: Ag-Alloy; Gold - Plated
Switching Voltage: 230/230V AC/DC
Maximum Rated Current per Contact: 6A
Maximum Rated Current For all Contacts: 12A
Short Circuit Protection, Max, Fuse Element Class G: 6A