Potter & Brumfield KRPA-14AG-120 / KRPA14AG120 Electromechanical Relay 120V 50/60Hz W/ Releco C8-11 / C811 Relay Socket 10A 380V
Double click on above image to view full picture
More Views
Part Number: sku10257
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Description
  • Coil Resistance: 2.25kohm
  • Coil Type: AC Monostable
  • Coil Voltage: 120VAC
  • Coil Voltage VAC Nom: 120V
  • Contact Configuration: 3PDT
  • Contact Current: 10A
  • Contact Current Max: 10A
  • Contact Voltage AC Nom: 240V
  • Contact Voltage VAC: 240V
  • External Depth: 35.71mm
  • External Height: 50.8mm
  • External Width: 35.71mm