Potter & Brumfield KRPA 11AN-120 / KRPA11AN120 Electromechanical Relay 120V 50/60Hz W/ P&B 27E891 Relay Socket, 10A 300VAC
Double click on above image to view full picture
More Views
Part Number: sku10255
Contact for price
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 2
Ask a Question
Product Description
Contact Data @ 25°C
Arrangement:1 Form X (SPST - NO - DM).
Ratings:UL Rating: 20A @ 120VAC, 3/4 HP @ 120VAC.
Factory Rating:20A @ 120VAC, 80% PF; 1 HP @120/240VAC.
Material:Twin, silver-cadmium oxide.
Expected Life:2.5 million operations min., mechanical. 100,000operations at rated contact loads
Coil Data @ 25°C
Nominal Power: DC Coils: 1.2W