Infineon / Eupec FZ1600R12KE3 Insulated Gate Bipolar Transistor Modules IGBT / Power Semiconductor 1200V 1600A
Part Number: sku8612
Contact for price
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 19
Ask a Question
Product Category: TRANSISTORS / IGBT
Product Description
Infineon / Eupec FZ1600R12KE3 Insulated Gate Bipolar Transistor Modules IGBT / Power Semiconductor -1200V 1600A BNIB /  NOS
Specifications
  • Item Number: FZ1600R12KE3
  • Manufacturer:  Infineon, Formerly Eupec
  • Type: Single
  • Collector Emitter Voltage / Vces: 1,200 Volts
  • DC Collector Current / Ic: 1,600 Amps, nominal
  • Gate Emitter Peak Voltage / Vges:  +/-20 V
  • Collector Emitter Cut-off Current : 5 mA max
  • Gate Emitter Leakage Current / Iges: 400 nA
  • Gate Threshold Voltage / Vge(th):  5 min, 6.5 V max
  • Collector Emitter Saturation Voltage / Vce(sat): 2.15 Volts max
  • Dimensions HxWxD: 38 x 130 x 140 mm