Harris RF-382A-15 Fast Tune Automatic HF Antenna Coupler with Ancillary Kit & Manual
Double click on above image to view full picture
More Views
Harris RF-382A-15 Fast Tune Automatic HF Antenna Coupler NEW
Part Number: sku12762
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 4
Ask a Question
Product Category: Communications Equip. & Military,  HARRIS RADIO
Product Description
Specifications:
Rated RF Input Power, Frequency Range:
  • Up to 500 W PEP, 250 W average
  • 1.5 to 30 MHz
Tuning Accuracy:
  • Automatically tunes to 50 Ohms to within a VSWR of 1.5:1
Tuning Time:
Features:
  • Protections from high VSWR, high temperature, RF overvoltage and overcurrent; Built-in test; automatic and manually-controlled receive bypass; 25ms tune time; 10 to 32 V DC primary power; lightning surge protection on all control lines; 512-channel memory.
Tune Power Requirements:
  • 10 to 50 watts forwards power throughout tuning cycle
Primary power Requirements:
  • 10 to 32V DC at 2.5A maximum during tuning; 1.5A maximum after tuning