Allen Bradley 42SMF-7100
Double click on above image to view full picture
More Views
  • Allen Bradley 42SMF-7100
Allen Bradley 42SMF-7100 / 42SMF7100, Series bFibre Optic Photoswitch, 11-28VDC, 1.2W
Part Number: sku10371
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Category: DETECTORS, SENSORS & SPECIAL CONTROLS
Product Description
Unit Protection:                                 Reverse Polarity
Supply Voltage                                  11-28V DC
Current Consumption                     46mA maximum
Output Type                                       Dual ( N.O. and N.C ) NPN or PNP
Output Rating                                   100mA @ 28V DC
Response Time                               500µs
Housing Material                              Valox
Lens Material                                    Acrylic  ( glass on polarized  models )
Connection Types                            3m 300V cable, 4 pin DC microQD on 12in pigtail
Operating Environment                   NEMA 3, 4x, 6P, 12 13 ( IP67)
Vibration                                            155Hz, 1mm pulse duration , Meets or exceeds IEC 60947-5-2
Operating Temp                               -40°C - +65°C ( -40°F - +150°F )
Relative Humidity                              5....... 95%