a 30V, 330A Sorensen DHP30-330 DC Power Supply
Double click on above image to view full picture
More Views
Part Number: sku6417
Add Items to Cart
Quantity in Stock: 1
Ask a Question
Product Category: DC LABORATORY
Product Description
Input: 200-240 VAC, 3W+PE, 3 Phase Delta or Wye
Output: 0-30 V, 0-330 A
Total Watt: 10kW
Operating Temperature:      0°C to +50°C no derating
Storage Temperature          -20°C to 70°C
Cooling:                               Internal fan
                                            commonly used parameters
Displays and Indicators:      Back lit LCD alphanumeric display and LEDs
Built-in Protection:
Remote Sense:
The maximum line drop is 3% per line or 1V for 5-15V units, 3V for all others. Line drop subtracts from the maximum available output voltage at full rated power.